Jaki obiektyw wybrać dla fotografa amatora?

Jaki obiektyw wybrać dla fotografa amatora?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, powinieneś wziąć pod uwagę dwie kwestie, zanim zakupisz swój pierwszy obiektyw. Po pierwsze, sprzęt fotograficzny nie należy do tanich, dlatego dobrze przemyśl swój zakup, zanim go dokonasz. Po drugie, aby efekt wykonanego zdjęcia był zadowalający, musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów obiektywu. Przede wszystkim jednak zastanów się, jakie zdjęcia chcesz wykonywać.

Obiektywy różnią się między sobą przede wszystkim ogniskową oraz jasnością. Ogniskowa to odpowiednik zoomu w aparatach kompaktowych, natomiast jasność (czyli wartość przysłony) mówi o tym, ile światła może dostać się do wnętrza aparatu. Jasność zdjęcia koreluje z jego jakością. Im zdjęcie może być lepiej doświetlone, tym wyższa jego jakość.

Zasadniczo jasność obiektywu nie ma znaczenia w kwestii rodzaju zdjęć, jakie chcemy wykonywać. Warto jednak podkreślić, że im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym mniej światła może dotrzeć do wnętrza aparatu, przez co zdjęcie wychodzi ciemniejsze. Na początku najbardziej powinna interesować Cię ogniskowa. Inny obiektyw kupisz, jeżeli planujesz fotografować przyrodę ożywioną, a inną, gdy interesują Cię krajobrazy, portrety czy zdjęcia makro. Jako początkującego fotografa, na start powinien Cię interesować przede wszystkim obiektyw najbardziej uniwersalny. To na nim najłatwiej nauczysz się podstaw fotografii. Dobrym rozwiązaniem są tu obiektywy o ogniskowych w granicach 30-105 mm. Pozwalają one robić ładne zdjęcia portretowe i krajobrazowe. Nadadzą się świetnie na imprezy towarzyskie, do upamiętnienia chwil podczas ślubu, urodzin czy wakacyjnego wyjazdu. Dzięki tej uniwersalności pozwolą przyswoić Ci podstawową wiedzę praktyczną z zakresu fotografii.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: związana z możliwościami dopasowywania ogniskowej w obiektywie. Obiektywy podzielić można na stało- i zmiennoogniskowe. Te pierwsze nie mają opcji zmiany ogniskowej, czyli nie możesz obiektywem przybliżyć ani oddalić fotografowanego obiektu. Jednocześnie jednak obiektywy takie charakteryzują się zwykle lepszym światłem. Z kolei gorsze światło, ale jednocześnie regulację ogniskowej oferują obiektywy zmiennoogniskowe. Tak więc coś za coś. Jeżeli zależy Ci na jak największej plastyczności związanej z odległością do fotografowanego obiektu i nie jesteś pewny czy wolisz fotografować obiekty znajdujące się blisko, czy daleko od aparatu, lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie obiektyw ze zmienną ogniskową. W innym przypadku warto zastanowić się nad drugim rozwiązaniem, które zapewnia lepsze światło. Jednocześnie wystrzegaj się obiektywów o bardzo dużej plastyczności ogniskowej. Znane powiedzenie mówi: „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Fotografia nie jest tu wyjątkiem od reguły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 3 =