Nie tylko w kolorze – czyli w jakich barwach robić zdjęcia?

Nie tylko w kolorze – czyli w jakich barwach robić zdjęcia?

W dawnych czasach zdjęcia robiono tylko w czarno-białych odcieniach, natomiast wraz z rozwojem technologii można już było przejść na fotografię kolorową. Z czasem niemal zupełnie zawładnęła ona działaniami profesjonalistów, lecz wciąż istnieje wiele argumentów przemawiających za tym tradycyjnym rozwiązaniem. Wiele osób wybiera teraz taki wariant, nawet zamawiając komercyjne sesje, a nawet sesje ślubne, co można zobaczyć np. na https://lukaszkot.pl/. Dlaczego takie obrazy mogą się okazać równie okazałe, a nawet ciekawsze od tych w kolorze? 

Artystyczne spełnienie i większe wyzwanie

W wielu przypadkach zdarza się tak, że pełna paleta barw sprawia, iż to właśnie te aspekty biorą górę nad tym co dane zdjęcie ma tak naprawdę przekazać. Często jest tak w fotografii artystycznej, gdzie monochromatyczność wymaga od twórcy większej kreatywności i stawia przed nim trudniejsze wyzwania. Jednocześnie jeśli fotografowi uda się podołać postawionemu zadaniu, to może stworzyć niezapomniane i prawdziwie wyjątkowe dzieła bez wykorzystania kolorów. Znajduje to także odzwierciedlenie w życiowej praktyce, ponieważ sesje zdjęciowe organizuje się również z okazji specjalnych wydarzeń w życiu prywatnym.

Przeważnie decydując się na choćby reportaż ślubny w Kielcach, znajdziemy tam więcej fotografów, którzy chcą się spełniać i będą mieli szersze pole do popisu. To właśnie w tej kategorii często dochodzi do ustaleń by tworzyć zdjęcia czarno-białe, gdyż wyglądają one ponadczasowo i niezwykle klimatycznie. Stanowią tym samym pamiątkę na całe życie, a o to właśnie chodzi, gdy decydujemy się na tego typu sesję. Z tego także względu większość autorów nakłania wynajmujące ich pary by zdecydowały się na przynajmniej kilka obrazów bez koloru, a czasem tworzony jest w ten sposób cały reportaż. 

Zwiększona rola kadru i oświetlenia

Decydując się na tego typu zdjęcia trzeba mieć na uwadze to, że zdecydowanie większą rolę pełni tutaj obrany kadr oraz gra świateł. W przeciwnym razie wszystko zleje się w jedną całość, lecz uwzględniając te aspekty można we wspaniały sposób uwypuklić główne elementy i jeszcze lepiej oddać emocje. Z uwagi na te wymagania fotografie tego typu powstają poza studiem i najlepiej, gdy otoczenie będzie możliwie jak najładniejsze oraz z licznymi konturami. Szczególną uwagę trzeba zatem zwrócić na to, gdzie zorganizowana będzie sesja plenerowa Kielce będą w takim przypadku o wiele lepszym wyborem niż sesja stworzona gdzieś poza miastem, jak przygotowany byłby zapewne reportaż kolorowy.

Fotograf musi się wtedy skupić na zróżnicowaniu jasności i uwypukleniu odpowiednich struktur. Paradoksalnie takie zdjęcia mogą bardziej wyeksponować najważniejsze tego dnia osoby, gdyż nadmiar barw mógłby odwracać od nich uwagę. Poprzez podkreślanie kształtów oraz zależności między nimi można wydobyć ukryty potencjał z danej sytuacji. Większy akcent kładzie się też wtedy na emocje oraz samą tematykę danej fotografii, więc wiele zdjęć nabiera szlachetności i wyjątkowości właśnie dopiero w chwili, gdy zostaną ukazane w czarno-białych odcieniach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × jeden =